logo


25
OCT
2024

Mastif tybetański (Do khyi) – encyklopedia psów

Spis treści:

  • Historia i opis reprodukcji mastifa tybetańskiego
  • Mastif tybetański – wymiary i wygląd
  • Mastif tybetański – leczenie
  • Mastif tybetański – charakter
  • Mastif tybetański – rozmnażanie
  • Mastif tybetański – cena szczenięcia

Mastif tybetański ma kilka niezwykłych cech, których nie można zignorować. Dzięki powstaniu zupełnie nowych linii reprodukcyjnych – europejskich, kły te zyskały zupełnie nowy wymiar charakteru. Delikatniejsze osobniki stały się niezwykle popularne, podobnie jak w Polsce. Na pewno ma na to wpływ niecodzienny wygląd Mastifa Tybetańskiego – przypominający lwa.

Tło i opis reprodukcji mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański jest uważany za jedną z najwcześniejszych i najbardziej mistycznych ras psów. Pochodzi z lokalizacji wokół Tybetu, z obszarów górzystych i naprawdę negatywnych.

W Tybecie mastifa nazywano „bdquo; bdquo; do khyi, co w wolnym tłumaczeniu oznacza na uwięzi, taki tytuł nie został mu nadany bez czynnika.Na miejscu https://psiacometa.pl/ile-wazy-mastif-tybetanski/ z naszych artykułów W dawnych czasach mastify, ze względu na swój wrogi charakter, łączono przy wejściu do namiotów zewnętrznych, aby mogły chronić swoich właścicieli przed zagrożeniem. Khyi był preferowany wśród nomadów, gdzie działał jako obrońca i strażnik przed dzikimi zwierzętami, takimi jak wilki i niedźwiedzie. Ma silną reakcję obronną, dlatego także w miejscach, gdzie już nie żyje, chroni swojego właściciela przed wszelkiego rodzaju intruzami.

Pierwsze wzmianki o tego typu psach domowych sięgają czasów poprzedzających nasz wiek! Arystoteles zdefiniował ten rodzaj psa domowego w latach około 384 roku p.n.e., a później w XIII wieku Marco Polo. Mastify tybetańskie dotarły do ​​Europy dopiero w połowie XIX wieku.

Mastif tybetański – wymiary i wygląd

Ta rasa psów może osiągnąć znaczne rozmiary! Khyi należą do dużych typów. Mocna konstrukcja korpusu jest ponadto wzmocniona mocną i bujną warstwą, szczególnie w okolicy gardła, gdzie tworzy kryzę. Samiec Mastif Tybetański osiąga w kłębie 66 centymetrów, natomiast suki nieco mniej – 61 cm. Mastif tybetański i jego waga to kolejna intrygująca kwestia, mężczyźni mogą osiągać wagę do 70 kilogramów, kobiety są nieco lżejsze i ważą maksymalnie 55 kg. Najcięższe mastify tybetańskie osiągają masę ciała 115 kg!

Prosty grzbiet, głęboka pierś i umięśnione łapy z dozwolonymi wilczymi pazurami. Ogon powinien być noszony na boki nad zadem. Głowa mastifa ma bardzo wyraźny stop, jest ogromna. Oczy są głęboko osadzone, ciemne, a uszy zwisają w kształcie serca.

Cień i szata mastifa tybetańskiego

Do khyi ma naprawdę grube futro z dużą ilością podszerstka. Włos jest gęsty i długi. Największa kryza opiera się na szyi i ramionach, tworząc coś w rodzaju kryzy.

Dozwolone kolory to: czarny, czerwony, niebieski, brązowy, złoty, szary. Każdy z nich może pochodzić z odmiany tan. Dodatkowo dozwolone są małe oznaczenia na kończynach i gwiazda na górnej części tułowia.

Mastif tybetański – leczenie

Procedura pielęgnacji zwierzaka specyfikuje i wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków. Zaleca się regularne czesanie Mastifa, na rynku dostępne są szczotki i grzebienie dostosowane do gęstości detali nioski. Nie zaleca się zwykłego czyszczenia doga tybetańskiego, jeśli nie ma takiego zapotrzebowania, wystarczy raz w miesiącu. Warto sięgać po profesjonalne szampony, które wygładzają i nawilżają warstwę sierści pupila. Dodatkowo pamiętaj o umyciu psu oczu i uszu, aby uniknąć infekcji w tych miejscach.

Mastif tybetański – charakter

Oryginalne linie, które do dziś można spotkać w ich ojczyźnie, charakteryzują się ostrością i agresją. W coraz większym stopniu chronią zdrowie swoich mieszkańców. Wybór hodowli w krajach europejskich umożliwił konsolidację spokojniejszej i łagodniejszej osobowości tych psów. Niemniej jednak europejskie mastify tybetańskie są nadal bardzo wytrzymałe i agresywne w stosunku do zupełnie obcych osób. Są to niezwykle lojalne zwierzaki, które szybko łączą się ze swoimi właścicielami i chronią ich do końca wytrzymałości. Ze względu na swój surowy charakter lubią kontrolę, dlatego rasę tę poleca się doświadczonym hodowcom, którzy z pewnością będą w stanie oswoić psa domowego.

Psy te wyróżniają się niezwykłą opieką i solidnym charakterem, dlatego tak istotne jest tresura zwierząt. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć psa posłuszeństwa. Z natury Mastif Tybetański jest łagodną rasą, która wymaga jedynie większej koncentracji i wytrwałości podczas treningu. Te psy domowe nie mogą być trzymane w klatkach stale, odmawiane im kontaktu z innymi zwierzętami czy ludźmi – mogą wtedy szybko stać się dzikie, co z pewnością spowoduje problemy behawioralne, a także agresję.

Mastif tybetański – rozmnażanie

Mastif tybetański potrzebuje odpowiedniej metody i opieki już jako szczeniak, dlatego reprodukcja mastifa tybetańskiego nie należy do najwygodniejszych. Decydując się na ten konkretny typ, powinniśmy uzbroić się w wytrwałość i wychować psa w posłuszeństwie. Sugeruje się przyzwyczajenie zwierzaka do łańcuszka lub noszenia obroży, gdyż jeśli pominiemy tę kwestię, wychowanie dorosłego Mastifa może być problematyczne.

Młode szczenięta szybciej chłoną zrozumienie, to czas, kiedy pies oswaja się ze swoim właścicielem, zaczyna mu ufać. Relacja pies-pan jest w przypadku tego typu psów szczególnie istotna. Mastif tybetański czasami wykazuje dość agresywne zachowanie w stosunku do obcych osobników, dlatego właściciel musi mieć możliwość uspokojenia zwierzaka.

Mastif tybetański – cena młodego szczenięcia

Mastif tybetański to rasa, która zyskuje coraz większą popularność i rozgłos, także ze względu na swoje tempo. Czerwony Mastif Tybetański to jeden z najbardziej pożądanych typów, który jest w dodatku jednym z najdroższych. W niektórych hodowlach za czerwonego mastifa tybetańskiego można zapłacić nawet milion złotych. Grafik tak młodego szczeniaka nie jest duży, po mastifa rudego też czeka się kilka lat w kolejce.

Jeden z najdroższych czerwonych mastifów tybetańskich został sprzedany za około 8 milionów złotych. Na stanowiskach uważa się, że jest to najdroższy pies świata, niektórzy uważają, że to wszystko ze względu na niezwykły wygląd mastifa. Warstwa i jej zagęszczenie nie jest regularne, a ponadto niezwykłe podobieństwo do niedźwiedzia przyciąga wielu hodowców psów. Mastif w Europie uważany jest za psa z najwyższej półki, Tybet widzi w nim obrońcę, którego głównym zadaniem jest ochrona domostw wędrowców przed dzikimi zwierzętami.

Leave a Reply

*